53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych. Zdjęcie autorstwa Anamul Rezwan z Pexels Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, produkcja przemysłowa czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się w czołówce sektorów zgłaszających największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. W I kw. 2022 r. ponad połowa pracodawców (53 proc.) planuje rozbudowywać swoje zespoły, prawie dwa razy więcej niż kwartał temu i 36 pkt proc. więcej niż w I kw. 2021. Konieczność redukcji etatów przewiduje 10 proc. firm (wobec 5 proc. w IV kw. 2021 i 8 proc. w I kw. 2021), natomiast 37 proc. deklaruje, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie (66 proc. w IV kw. 2021 i 71 proc. w I kw. 2021). Obliczona na podstawi...
Co roku jest publikowana Lista Szanghajska, przedstawiająca najlepsze uczelnie na świecie. W obecnym rankingu widnieje 10 polskich szkół wyższych. Jest to ogromne wyróżnienie tym bardziej, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, grono polskich szkół wyższych się powiększyło (w ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni). Zastanawiasz się nad wyborem szkoły wyższej? Przeczytaj do końca a może pomogę Ci w podjęciu tej decyzji.
Ale po kolei, czym jest Lista Szanghajska?
Lista Szanghajska to ranking najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwany potocznie Listą Szanghajską, tworzony jest przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.
"Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni."(PAP)
W tegorocznym zestawieniu na czele stawki są odpowiednio uczelnie: Harvard, Stanford oraz Cambridge. W przypadku polskich szkół wyższych najwyżej sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński (miejsce 401-500 - uczelnie powyżej 100 miejsca są pogrupowane po 50 i 100). W porównaniu z zeszłym rokiem UW był w czwartej setce a UJ w piątej.
Poniżej lista 10 szkół wyższych na Liście Szanghajskiej:
- Uniwersytet Warszawski (miejsce 401-500)
- Uniwersytet Jagielloński (miejsce 401 -500)
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (miejsce między 701-800)
- Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce między 701-800),
- Politechnika Gdańska (miejsce miedzy 801-900),
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (miejsce miedzy 801-900),
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsce miedzy 801-900),
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsce miedzy 901-1000),
- Politechnika Warszawska (miejsce miedzy 901-1000),
- Politechnika Wrocławska (miejsce miedzy 901-1000).
W porównaniu z ubiegłoroczną listą, z zestawienia wypadł Uniwersytet Medyczny w Katowicach a pojawił się Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.
Jeśli w tym roku kończysz szkołę średnią czy jesteś jej absolwentem, to warto zapoznać się z ofertami ww. uczelni, a może znajdziecie coś dla siebie. Na liście mamy szeroki wybór uczelni gdyż widnieją tam uczelnie medyczne, techniczne czy uniwersytety.
Jeśli interesuje Cię zestawienie najlepszych polskich uczelni w 2021 r. to zapraszam do lektury - Ranking Perspektywy
Komentarze
Prześlij komentarz