Przejdź do głównej zawartości

53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje rekrutacje

     53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych. Zdjęcie autorstwa Anamul Rezwan z Pexels     Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, produkcja przemysłowa czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się w czołówce sektorów zgłaszających największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. W I kw. 2022 r. ponad połowa pracodawców (53 proc.) planuje rozbudowywać swoje zespoły, prawie dwa razy więcej niż kwartał temu i 36 pkt proc. więcej niż w I kw. 2021. Konieczność redukcji etatów przewiduje 10 proc. firm (wobec 5 proc. w IV kw. 2021 i 8 proc. w I kw. 2021), natomiast 37 proc. deklaruje, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie (66 proc. w IV kw. 2021 i 71 proc. w I kw. 2021).     Obliczona na podstawie planów rekrutacyjnych ankietowan

53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje rekrutacje



    53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych.

Zdjęcie autorstwa Anamul Rezwan z Pexels


    Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, produkcja przemysłowa czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się w czołówce sektorów zgłaszających największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. W I kw. 2022 r. ponad połowa pracodawców (53 proc.) planuje rozbudowywać swoje zespoły, prawie dwa razy więcej niż kwartał temu i 36 pkt proc. więcej niż w I kw. 2021. Konieczność redukcji etatów przewiduje 10 proc. firm (wobec 5 proc. w IV kw. 2021 i 8 proc. w I kw. 2021), natomiast 37 proc. deklaruje, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie (66 proc. w IV kw. 2021 i 71 proc. w I kw. 2021).

    Obliczona na podstawie planów rekrutacyjnych ankietowanych firm z produkcji przemysłowej prognoza netto zatrudnienia osiągnęła poziom +39 proc., co jest najwyższym wynikiem w historii polskiego badania. W ujęciu kwartalnym prognoza netto zatrudnienia poprawiła się o 15 pkt proc., natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o 33 pkt proc.

    Jak zauważyła dyrektor sprzedaży w Manpower Luiza Luranc, dzięki zdecydowanej poprawie dostępności półprzewodników na rynku producenci elektroniki oraz firmy z branży motoryzacyjnej wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych i aktywnie zwiększają zatrudnienie.

    "Obserwujemy również silniejszą skłonność do uruchamiania nowych inwestycji tam, gdzie dotychczas były one wstrzymywane ze względu na dużą niepewność rynku w dobie pandemii COVID-19. Obecnie firmy powoli przechodzą do realizacji tych projektów. Warto zaznaczyć, że polski sektor produkcji przemysłowej szybko odbudowuje się po przestojach, wynikających z globalnego zagrożenia zdrowotnego. Aktualnie wzrost ten jest dodatkowo napędzany przez wyzwania logistyczne, rejestrowane na innych, zagranicznych rynkach – między innymi w Chinach, borykających się z wysokimi kosztami transportu morskiego i zaostrzeniem restrykcji sanitarnych" – stwierdziła ekspertka.

    Poinformowała, że firmy z sektora szukają obecnie przede wszystkim pracowników produkcji, operatorów maszyn i osób z uprawnieniami do obsługi wózków widłowych. Pożądani na rynku są również absolwenci studiów inżynierskich. "W kolejnych kwartałach sektor powinien dalej się rozwijać, a zapotrzebowanie na nową kadrę może jeszcze bardziej się zwiększyć. W związku z deficytem wykwalifikowanych specjalistów należy spodziewać się, że oczekiwania płacowe w branży wzrosną – szczególnie w dobie pogłębiającej się inflacji oraz presji, płynącej z silnie rozwijających się sektorów logistyki oraz e-commerce" - podkreśliła Luranc.

    Dodała, że pracodawcy w celu przyciągnięcia kandydatów proponują bogatsze pakiety benefitów pozapłacowych, a także coraz bardziej konkurencyjne wynagrodzenia i pakiety premiowe.

    Dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska wskazała, że szczególnie pożądani są specjaliści gotowi objąć stanowiska związane z badaniami i rozwojem oraz utrzymaniem ruchu i automatyzacją w zakładach. "Nie brakuje ofert dla inżynierów elektryków, automatyków i programistów języków niskopoziomowych. Na rynku odczuwane jest również duże zapotrzebowanie na ekspertów ds. bezpieczeństwa i niezawodności oraz inżynierów procesu, koordynujących poszczególne etapy produkcji w fabryce. Zakłady nieustannie dążą do osiągnięcia jak największej efektywności, dlatego też poszukują specjalistów ds. lean manufacturing" – powiedziała Pączkowska.

źródło: (PAP)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista Szanghajska - 10 polskich uczelni wśród najlepszych na świecie.

          Co roku jest publikowana Lista Szanghajska, przedstawiająca najlepsze uczelnie na świecie.   W obecnym rankingu widnieje 10 polskich szkół wyższych. Jest to ogromne wyróżnienie tym bardziej, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, grono polskich szkół wyższych się powiększyło (w ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni). Zastanawiasz się nad wyborem szkoły wyższej? Przeczytaj do końca a może pomogę Ci w podjęciu tej decyzji.        Ale po kolei, czym jest Lista Szanghajska?      Lista Szanghajska to ranking najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwany potocznie Listą Szanghajską, tworzony jest przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.      "Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlep

Rok szkolny 2021/2022 - harmonogram. Egzamin Ósmoklasisty 2022. Matura 2022. Egzaminy zawodowe 2022.

     Wrzesień już za progiem a wraz z nim mniejsza/większa chęć powrotu do szkół. Czy tego chcemy czy nie, trzeba zapoznać się z najważniejszymi terminami w nadchodzącym roku szkolnym.      Poza terminami najbardziej wyczekiwanymi, czyli przerw świątecznych czy ferii zapoznacie się z terminami: egzaminu ósmoklasisty (E8), egzaminu maturalnego czy egzaminów zawodowych. Dla przejrzystości umieszczę linki do komunikatów CKE aby zainteresowani zapoznali się ze szczegółami. Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 - 1 września 2021 r. Zimowa przerwa świąteczna (Boże Narodzenie) - 23 - 31 grudnia 2021 r. Ferie zimowe: 17 - 30 stycznia 2022 r. - Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie, 14 – 27 lutego 2022 r. - Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorsk

Zawód przyszłości? - może być Twój!

     Kończysz szkołę podstawową lub średnią? Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Na który kierunek studiów się wybrać? Zastanów się nad zawodem przyszłości - to zawody, które według prognoz będą miały ogromne wzięcie za kilka - kilkanaście lat.   Nasza rzeczywistość bardzo szybko się zmienia i obecna sytuacja na rynku pracy jest inna niż chociażby 5 lat temu. Jeśli kończysz szkołę podstawową to na rynek pracy wejdziesz najwcześniej za 4 lata (8 klasa + szkoła branżowa I stopnia). Jeśli wybierzesz drogę przez liceum i studia – 8 lat (8 klasa + 4 liceum + 3 studia). Jeśli zainteresowany jesteś magistrem to czekają Ciebie dodatkowe 2 lata nauki, (pośrodku jest jeszcze technikum – wariantów jest kilka). Wybierając obecnie najpopularniejszy kierunek musisz liczyć się z tym, że za te 4-8 lat konkurencja może być spora, lub rynek tak się zmieni, że zmaleje zapotrzebowanie na tych specjalistów. Zawód przyszłości. Czym jest zawód przyszłości? Jest to zawód, który za kilka lat może stać