53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych. Zdjęcie autorstwa Anamul Rezwan z Pexels Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, produkcja przemysłowa czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się w czołówce sektorów zgłaszających największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. W I kw. 2022 r. ponad połowa pracodawców (53 proc.) planuje rozbudowywać swoje zespoły, prawie dwa razy więcej niż kwartał temu i 36 pkt proc. więcej niż w I kw. 2021. Konieczność redukcji etatów przewiduje 10 proc. firm (wobec 5 proc. w IV kw. 2021 i 8 proc. w I kw. 2021), natomiast 37 proc. deklaruje, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie (66 proc. w IV kw. 2021 i 71 proc. w I kw. 2021). Obliczona na podstawi...
Wybór zawodu jest dla młodego człowieka jednym z najważniejszych wyborów jakiego trzeba dokonać. Ta decyzja będzie miała spory wpływ na późniejsze życie. Dlaczego? Ponieważ zaoszczędzi sporo czasu. Jeżeli masz zdefiniowane plany na przyszłość, wiesz kim chcesz być za 10 - 15 lat to super, pozostaje wybór szkoły, w której rozwiniesz swoje pasje i umiejętności. W innym razie trzeba poświęcić trochę czasu nad wyborem przyszłej profesji. Fajnie by było, abyś Ty sam podjął decyzję.
Poznaj siebie.
Niestety, bez poznania samego siebie wybór szkoły może okazać się bardziej skomplikowany a w głowie pojawi się niezdecydowanie w jakim kierunku chce iść. O tym jak tego dokonać dowiesz się TUTAJ. Znasz już odpowiedzi na te przykładowe pytania:
- Jakie są Twoje mocne strony?
- Czy lepiej czujesz się przed monitorem czy na świeżym powietrzu, albo w innym miejscu?
- Czy lubisz pracować w stresie?
- Co lubisz robić?
W tym punkcie powinieneś określić swoje umiejętności oraz zdolności. Umiejętności to czynności, które potrafisz wykonywać, np. pływanie, jazda konno, projektowanie, naprawianie drobnych urządzeń. To także selekcjonowanie materiału czy podejmowanie decyzji w grupie lub ich wykonywanie. Zdolności pozwolą na szybkie zdobywanie wiedzy. Przykład: Nie znam języka francuskiego ale uczenie się języków obcych nie sprawia mi trudności, więc w miarę szybko go opanuję.
Jaki zawód?
Istnieje coś takiego jak klasyfikacja zawodów i specjalności. Jednak zanim zaczniesz przeglądać setki zawodów należałoby te zawody pogrupować. Zawody możemy podzielić na 5 grup. Mają one podobną specyfikę i wymagania. To, które grupy będą dla Ciebie ocenisz po analizie punktu 1.
Człowiek - technika.
W tej grupie są osoby, które lubią majsterkować, wykonywać czynności przy użyciu maszyn/narzędzi, są spostrzegawcze. Tutaj wyróżniamy zawody takie jak:
- zawody związane produkcją i obróbką metali,
- mechanik pojazdów,
- elektryk,
- stolarz,
- zawody budowlane, remontowe, instalacyjne itp.
Człowiek - system znaków.
Elementem wspólnym są znaki, symbole, kody. Grupa jest przeznaczona dla osób lubiących rozwiązywać zagadki matematyczne, są kreatywne. Zawody to:
Tutaj odnajdą się osoby lubiące pracować z innym człowiekiem. Łatwo nawiązujesz i podtrzymujesz kontakty, jesteś cierpliwy i empatyczny, lubisz negocjować? Ta grupa jest dla Ciebie.
Grupa, w której elementem wspólnym jest przyroda. Zawody związane są z ochroną środowiska, hodowlą zwierząt, uprawą roślin czy fotografowaniem przyrody.
- weterynarz,
- rolnik,
- biolog,
- sadownik,
- laborant mikrobiologiczny
- hodowca zwierząt, itp.
Człowiek - artysta.
Jesteś wrażliwy na piękno? Twórcze myślenie, wyobraźnia przestrzenna, precyzja czy zdolności artystyczne nie są Ci obce? Ta grupa jest dla Ciebie!
- fotograf,
- aktor,
- rzeźbiarz,
- muzyk,
- konserwator dzieł sztuki,
- złotnik, grawer,
- projektant, itp.
Na pewno znajdą się osoby, które odnajdą się w dwóch a nawet trzech grupach - to nic dziwnego. Można mieć dusze artysty i podróżować po świecie aby fotografować/ malować piękno przyrody. Aby podjąć właściwą decyzję, warto zagłębić się w świat zawodów. Poznać ich specyfikę oraz jakie umiejętności i kwalifikacje należy posiadać aby go wykonywać.
Jak wybrać zawód?
Wolontariat.
Ciekawą opcją na poznanie zawodu jest wolontariat. Podczas rekrutacji do szkoły średniej otrzymuje się dodatkowe punkty za wolontariat. Jest to dobra okazja aby poznać specyfikę danego zawodu. Za wolontariat nie otrzymuje się wynagrodzenia, jednak warto zainwestować, aby uzyskać pierwsze zawodowe doświadczenie.
Analiza.
- Dokonałeś analizy swojej osoby - wiesz, na co patrzeć aby praca nie była nudna, mało satysfakcjonująca. Nie ma nic gorszego niż wstawać rano do miejsca, w którym nie chce się być.
- Rozejrzyj się - wokół Cebie jest sporo zawodów. W domu, na ulicy, wśród znajomych. Porozmawiaj z nimi. Czy są zadowoleni, na czym polega ich praca, czy pensja się zgadza, jakie są szanse na awans,
- Porozmawiaj z rodzicami - mają z pewnością worek doświadczenia i dobrze doradzą, tylko pamiętaj aby nie decydowali za Ciebie. W końcu to ma być Twoje życie i Twoja praca.
- Zasięgnij opinii innych - chcesz zostać nauczycielem? Kto jak nie Twój nauczyciel w szkole będzie wiedział więcej o tym zawodzie. Pedagog, doradca zawodowy w szkole na pewno doradzą.
- zawód przyszłości? - wybierając zawód zwróć uwagę na zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeżeli wybierzesz bardzo popularny kierunek musisz się liczyć z tym, że konkurencja na rynku będzie duża i szanse na etat nie są gwarantowane. Sprawdź na stronach z ofertami pracy jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani. Warto rozważyć zawody niszowe, których popularność rośnie np. tłumacz z j. chińskiego.
Na koniec weź pod uwagę, że Twój wybór przyniesie plony za ok 5 lat (w zależności kiedy podejmujesz tą decyzję) i wtedy sytuacja na rynku pracy może się zmienić. Jeśli dobrze się zastanowisz i wybierzesz dobrze zawód możesz zostać poszukiwanym specjalistą. Zapoznaj się z aktualnym raportem np. "Barometru Zawodów" gdzie zobaczysz najbardziej deficytowe zawody. Wg. raportu w 2020 r. np. w woj. pomorskim brakowało: m. in. lekarzy, piekarzy, nauczycieli, spawaczy, ślusarzy i wielu innych.
POWODZENIA!
Zapraszam na mój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/szkol.doradca.zawodowy
Komentarze
Prześlij komentarz