Przejdź do głównej zawartości

53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje rekrutacje

     53 proc. firm z produkcji przemysłowej planuje zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. przewiduje redukcję etatów, a 37 proc. utrzymanie liczby zatrudnionych na dotychczasowym poziomie - wynika z badania ManpowerGroup. Firmy wracają do realizacji pełnych planów produkcyjnych. Zdjęcie autorstwa Anamul Rezwan z Pexels     Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, produkcja przemysłowa czwarty kwartał z rzędu utrzymuje się w czołówce sektorów zgłaszających największe zapotrzebowanie na ręce do pracy. W I kw. 2022 r. ponad połowa pracodawców (53 proc.) planuje rozbudowywać swoje zespoły, prawie dwa razy więcej niż kwartał temu i 36 pkt proc. więcej niż w I kw. 2021. Konieczność redukcji etatów przewiduje 10 proc. firm (wobec 5 proc. w IV kw. 2021 i 8 proc. w I kw. 2021), natomiast 37 proc. deklaruje, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie (66 proc. w IV kw. 2021 i 71 proc. w I kw. 2021).     Obliczona na podstawie planów rekrutacyjnych ankietowan

Poznaję siebie - czyli kogo?

    W jednym z naszych filmowych klasyków jeden z bohaterów radzi drugiemu, by odpowiedział sobie na jedno ważne pytanie "Co lubię w życiu robić? a później zacznij to robić*" (*Chłopaki nie płaczą)

    Tylko zaraz, czy faktycznie wszyscy wiedzą co lubią robić? Czy każdy wie w czym jest mocny a nad czym powinien popracować? Czy poznanie siebie jest trudne? Teraz jest czas by zadać sobie kilka ważnych pytań.


Co lubię robić?

    Na zajęciach w szkole czy w różnych instytucjach zajmujących się doradztwem zawodowym zapewne  wykonywaliście test/testy, które pozwolą lepiej poznać co lubię robić i co sprawia mi frajdę. Celem takich testów jest określenie czy np. łatwiej Wam pisać wypracowania, czy może skomplikowane obliczenia są łatwizną a może doświadczenia chemiczne to to, co Was fascynuje.

    Jest to ważne ponieważ mamy pierwszy sygnał, w którym kierunku można pójść. Jeżeli lubię pracować rękoma i ogromną radość sprawia mi stworzenie czegoś czy budowa/naprawa różnorodnego sprzętu warto iść tą droga. Szkoły/uczelnie techniczne będą idealne.

Co jeśli odnajduję się w kilku dziedzinach?

    Nic! Brawo masz wszechstronne zainteresowania, które tylko zwiększają Twoje pole manewrów. Lubisz coś tworzyć i nie jesteś na bakier z komputerem? możesz zostać architektem/projektantem gdzie trzeba mieć i zdolność tworzenia jak i umieć obsługiwać programy niezbędne to pracy. I tak można łączyć rożne umiejętności. Lubisz grać w gry i masz o nich obszerną wiedzę, a ponadto z łatwością przychodzi Ci pisanie? można pisać recenzje. Tylko od Ciebie zależy jak to zrobisz.



Jak poznać siebie?

    "Poznaj samego siebie" - już starożytni filozofowie wyzwali do poznawania siebie aby poznać swoje możliwości jak i ograniczenia. Niestety coraz częściej robimy rzeczy których nie lubimy. Dlaczego? bo poddajemy się presji znajomych, wmawiają nam to w reklamach "bo to jest modne" a tak naprawdę marnujemy czas. Więc aby tego nie robić trzeba określić co jest dla mnie wartościowe. Ale nie oszukujmy się, każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytania co umiem a czego nie. Im wcześniej sobie na nie odpowiemy tym lepiej. 

W czym jestem dobry?

    Zdefiniowanie tego przyniesie Ci wiele korzyści, ponieważ pokaże to jaka masz przewagę nad innymi, co powinniśmy rozwijać aby stać się lepszym. Przykładowo, jeśli potrafisz rysować i jesteś w tym dobry - rozwijaj swoje umiejętności.  Czy będą to obrazy czy komiksy czy okładki książek nie ma to większego znaczenia jeśli nie zadbasz o swój talent. Ucz się przez zabawę. Jednocześnie podnosisz swoje umiejętności i czerpiesz z tego ogromną przyjemność.


Mocne strony.

    Warto spisać jakie są Twoje mocne i słabe strony, jakimi cechami charakteru byś się określił. Spróbuj określić, czy:
  • Potrafisz pracować w grupie czy jesteś raczej indywidualistą? 
  • Czy jesteś punktualny, cierpliwy, dokładność itp.?
  • Czy lubisz zmiany i nowe nieznane wyzwania? 
  • Czy potrzebujesz presji podczas wykonywania zadań, czy może raczej spokój i praca we własnym tempie? 
    Te, jak i inne pytania pozwolą bardziej poznać siebie i określić w czym Jesteś mocny

Inwestuj w siebie.

    Część osób nie zdaje sobie sprawy jak to jest ważne. Podoba Ci się programowanie? super - zwiększaj swoje umiejętności. Jak? Ucząc się! Jak zainwestować w siebie? wyszukuj w internecie poradników, które pozwolą zwiększyć Twoje umiejętności. Możesz rozważyć zakup niezbędnych opracowań z danej dziedziny aby być jeszcze lepszym. Idąc dalej można zapisać się na odpowiednie kursy które zaowocują w przyszłości. Takie działania poniosą za sobą pewne wydatki, jednak pamiętaj, może dzięki nim uzyskasz ciekawą posadę.


Zapraszam na mój profil na Facebooku:   https://www.facebook.com/szkol.doradca.zawodowy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista Szanghajska - 10 polskich uczelni wśród najlepszych na świecie.

          Co roku jest publikowana Lista Szanghajska, przedstawiająca najlepsze uczelnie na świecie.   W obecnym rankingu widnieje 10 polskich szkół wyższych. Jest to ogromne wyróżnienie tym bardziej, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, grono polskich szkół wyższych się powiększyło (w ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni). Zastanawiasz się nad wyborem szkoły wyższej? Przeczytaj do końca a może pomogę Ci w podjęciu tej decyzji.        Ale po kolei, czym jest Lista Szanghajska?      Lista Szanghajska to ranking najlepszych uczelni wyższych z całego świata. Academic Ranking of World Universities (ARWU) zwany potocznie Listą Szanghajską, tworzony jest przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.      "Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlep

Rok szkolny 2021/2022 - harmonogram. Egzamin Ósmoklasisty 2022. Matura 2022. Egzaminy zawodowe 2022.

     Wrzesień już za progiem a wraz z nim mniejsza/większa chęć powrotu do szkół. Czy tego chcemy czy nie, trzeba zapoznać się z najważniejszymi terminami w nadchodzącym roku szkolnym.      Poza terminami najbardziej wyczekiwanymi, czyli przerw świątecznych czy ferii zapoznacie się z terminami: egzaminu ósmoklasisty (E8), egzaminu maturalnego czy egzaminów zawodowych. Dla przejrzystości umieszczę linki do komunikatów CKE aby zainteresowani zapoznali się ze szczegółami. Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 - 1 września 2021 r. Zimowa przerwa świąteczna (Boże Narodzenie) - 23 - 31 grudnia 2021 r. Ferie zimowe: 17 - 30 stycznia 2022 r. - Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie, 14 – 27 lutego 2022 r. - Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorsk

Zawód przyszłości? - może być Twój!

     Kończysz szkołę podstawową lub średnią? Zastanawiasz się, jaki zawód wybrać? Na który kierunek studiów się wybrać? Zastanów się nad zawodem przyszłości - to zawody, które według prognoz będą miały ogromne wzięcie za kilka - kilkanaście lat.   Nasza rzeczywistość bardzo szybko się zmienia i obecna sytuacja na rynku pracy jest inna niż chociażby 5 lat temu. Jeśli kończysz szkołę podstawową to na rynek pracy wejdziesz najwcześniej za 4 lata (8 klasa + szkoła branżowa I stopnia). Jeśli wybierzesz drogę przez liceum i studia – 8 lat (8 klasa + 4 liceum + 3 studia). Jeśli zainteresowany jesteś magistrem to czekają Ciebie dodatkowe 2 lata nauki, (pośrodku jest jeszcze technikum – wariantów jest kilka). Wybierając obecnie najpopularniejszy kierunek musisz liczyć się z tym, że za te 4-8 lat konkurencja może być spora, lub rynek tak się zmieni, że zmaleje zapotrzebowanie na tych specjalistów. Zawód przyszłości. Czym jest zawód przyszłości? Jest to zawód, który za kilka lat może stać